loading...

سایت تفریحی پرتک

درسی

گزارش کپی مطالب

اگر مطلبی از سایت شما کپی شده است حتما اطلاع دهید

به سرعت پیگیری میشود

از این لینک : ارتباط با مدیر

آخرین ارسال های انجمن

چه عواملی موجب گسترش علوم وفنون در دوره ی اسلامی شد ؟

چه عواملی موجب گسترش علوم وفنون در دوره ی اسلامی شد ؟

 

چه عواملی موجب گسترش علوم وفنون در دوره ی اسلامی شد ؟

1-تعالیم دین اسلام 

2- نیاز های جدید جوامع مسلمان 

3- ترجمه 

4- حمایت فرمانروایان از دانشمندان 

5- تجارت وبازگانی 

 

6- کاغذ سازی 

حسین بازدید : 1084 11 / 07 / 1396 زمان : 22:21 نظرات (0)

قیام های مردمی در برابر زورگویان

قیام های مردمی در برابر زورگویان

قیام های مردمی در برابر زورگویان

 

 

قیام های مردمی در برابر زورگویان و متجاوزان و پیروزی آنها در طول تاریخ کشورمان

1 – انقلاب اسلامی ایران

   انقلاب ۱۳۵۷ایران در بهمن ماه سال ۱۳۵۷هجری خورشیدی با مشارکت طبقات مختلف مردم، بازاریان، احزاب سیاسی مخالف حکومت پهلوی، روشنفکران، دانشجویان و روحانیون شیعه در ایران انجام پذیرفت، و نظام پادشاهی این کشور را سرنگون، و زمینهٔ روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی، به رهبری روحانی شیعه، روح‌الله خمینی را فراهم کرد. تفکرات و شخصیت‌های اسلامی، در این انقلاب ضدسلطنتی حضور برجسته‌ای داشتند و خمینی آن را انقلاب اسلامی خواند.[۱] این انقلاب، با نام انقلاب بهمن ۵۷نیز شناخته می‌شود.

پس از کودتای ۲۸مرداد سال ۱۳۳۲، محمدرضا شاه به تثبیت قدرت خود پرداخت و طرح‌های جنجال‌برانگیز موسوم به انقلاب سفید که محور اصلی آن‌را اصلاحات ارضی تشکیل می‌داد، به اجرا گذاشت. اجرای این طرح‌ها و افزایش چند برابری درآمدهای نفتی، موجب توسعه اقتصادی و دگرگونی ساختار اجتماعی ایران و در عین حال افزایش اختلاف طبقاتی و تنشهای اجتماعی در دهه‌های ۱۳۴۰و ۱۳۵۰گشت. شاه با معطوف کردن اقدامات امنیتی و اطلاعاتی خویش بر سرکوب طبقه متوسط جدید و احزاب سکولار، خود را در مقابل روحانیون و تفکرات مبارز جدید اسلامی آسیپ‌پذیر ساخت. اصلاحات او و نیز جانبداری وی از دولتهای آمریکا و اسرائیل، با مخالفت روحانیون به ویژه خمینی روبرو شد. در این دوران شماری از روشنفکران ایران (از همه مهمتر علی شریعتی) بر احیای تفکر سیاسی شیعه تاثیری عمیق نهاده و تفسیری انقلابی از شیعه را به عنوان یک ایدئولوژی رهایی‌ساز، در اذهان مردم به ویژه محصلان و دانشجویان به جای گذاشتند. خمینی نیز در سالهای تبعید خود، هر چند خواهان ایجاد یک حکومت اسلامی به رهبری فقها به جای سلطنت موروثی بود، بیشتر به طرح نقطه ضعفهای رژیم و مسائلی می‌پرداخت که موجب نارضایتی توده مردم مسلمان ایران می‌شد. در این دوران همچنین شماری سازمانهای چریکی مارکسیست و اسلام‌گرا شکل گرفتند که به مبارزه مسلحانه با رژیم اعتقاد داشتند. نهایتاً با سیاست‌های نادرست حزب دولتی رستاخیز در خصوص بازار و مذهب در اواسط دهه ۱۳۵۰، بازاریان و روحانیون محافظه کار و غیر سیاسی نیز به عنوان دو متحد تاریخی، به صفوف مخالفان پیوستند.

تنش‌ها و نارضایتی‌های مذکور، با بازتر شدن فضای سیاسی در سال ۱۳۵۶که به دلیل فشارهای دولت آمریکا و نهادهای مدافع حقوق بشر صورت پذیرفته بود، از پاییز و زمستان همان سال، به صورت تظاهرات خیابانی خود را نشان داد. معترضان برای برگزاری راهپیمایی، از سنت‌های شیعی چون مراسم چهلم جانباختگان اعتراضات، استفاده سیاسی به عمل آوردند.[۲][۳][۴] رویدادهایی چون فاجعه آتش‌سوزی سینما رکس آبادان، کشتار معترضان در تعدادی از تظاهرات‌ها (از جمله در واقعه جمعه سیاه در شهریورماه)، و امتیازهای دیرهنگام شاه به مخالفان، موجب تشدید اعتراضات و از دست رفتن امکان مصالحه شد.[۵] رکود اقتصادی به وقوع اعتصابات گسترده و پیوستن طبقه کارگر به تظاهرات‌ها و در نتیجه فلج شدن اقتصاد کشور انجامید. با پیوستن کارگران و همچنین تهیدستان شهری به تظاهرات‌ها، دامنه اعتراضات از ده‌ها هزار نفر به صدها هزار و حتی میلیونها تن رسید.[۶] سرانجام با خروج شاه از کشور، عدم موفقیت دولت نخست وزیر ملی‌گرا شاپور بختیار، دو روز نبرد مسلحانه سازمان‌های چریکی و هزاران داوطلب مسلح با گارد شاهنشاهی و اعلام بیطرفی ارتش در ۲۲بهمن ۱۳۵۷، انقلاب به پیروزی رسید.[۷][۸] متعاقب آن، نظام «جمهوری اسلامی» در قالب حکومتی دینی برپایهٔ تفسیر خاصی از شیعه به نام ولی فقیه جایگزین نظام پیشین گردید.

2 – انقلاب مشروطه

جُنبِشِ مَشروطه، جنبش مشروطه‌خواهی، جنبش مشروطیت، انقلاب مشروطه یا انقلاب مشروطیت مجموعه کوشش‌ها و رویدادهائی است که در دوره مظفرالدین شاه قاجار و سپس در دوره محمدعلی شاه قاجار برای تبدیل حکومت استبدادی به حکومت مشروطه رخ داد و به تشکیل مجلس شورای ملی و تصویب نخستین قانون اساسی ایران انجامید.

پیشینه

از اوائل پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار ناخشنودی مردم از ستم وابستگان حکومت رو به افزایش بود. تأسیس دارالفنون و آشنایی تدریجی ایرانیان با تغییرات و تحولات جهانی، اندیشه تغییر و لزوم حکومت قانون و پایان حکومت استبدادی را نیرو بخشید.

میرزا آقاخان کرمانی از یاران سید جمال الدین، فعال جنبش مشروطه واز پیروان آیین بیانی و داماد صبح ازل بود.

نوشته‌های روشنفکرانی مثل حاج زین‌العابدین مراغه‌ای و عبدالرحیم طالبوف و میرزا فتحعلی آخوندزاده ومیرزا ملکم خان و میرزا آقاخان کرمانی و سید جمال الدین اسدآبادی و دیگران زمینه‌های مشروطه‌خواهی را فراهم آورد.

ملک المتکلمین از فعالین پیرو آیین بیانی، ازلی[۱][۲][۳]جنبش مشروطه

سخنرانیهای سیدجمال واعظ و ملک المتکلمین توده مردم مذهبی را با اندیشه آزادی و مشروطه آشنا می‌کرد.[۴] نشریاتی مانند حبل المتین و چهره‌نما و حکمت و کمی بعد ملانصرالدین که همه در خارج از ایران منتشر می‌شدند نیز در گسترش آزادی خواهی و مخالفت با استبداد نقش مهمی داشتند.[نیازمند منبع]

کشته شدن ناصرالدین شاه به دست میرزا رضای کرمانی که آشکارا انگیزه خود را قطع ریشه ظلم و نتیجه تعلیمات سیدجمال الدین دانسته بود، کوشش بیشتر در روند مشروطه‌خواهی را سبب شد.

بالاخره مظفرالدین شاه فرمان مشروطیت را در ۱۴مرداد ۱۲۸۵امضا کرد. علما و دیگرانی که به حضرت عبدالعظیم و قم رفته بودند بازگشتند و تحصن در سفارت انگلیس پایان یافت. مردم صدور فرمان مشروطیت را جشن گرفتند.

 

حسین بازدید : 1041 10 / 08 / 1395 زمان : 21:7 نظرات (0)

کلید سوالات و پاسخنامه امتحان نهایی معارف پیش دانشگاهی | 4 خرداد 95

.

پاسخنامه امتحان نهایی معارف پیش دانشگاهی | 4 خرداد 95

.

 

 

کلید سوالات و پاسخنامه امتحان نهایی معارف پیش تجربی | 4 خرداد 95

.

کلید سوالات و پاسخنامه امتحان نهایی دین و زندگی پیش دانشگاهی | 4 خرداد 95

.

کلید سوالات و پاسخنامه امتحان نهایی دین و زندگی چهارم دبیرستان| 4 خرداد 95

.

کلید سوالات و پاسخنامه امتحان نهایی معارف پیش ریاضی | 4 خرداد 95

.

کلید سوالات و پاسخنامه امتحان نهایی معارف پیش انسانی | 4 خرداد 95

.

کلید سوالات و پاسخنامه امتحان نهایی معارف چهارم دبیرستان | 4 خرداد 95

 

لینک دانلود فایل ، در ادامه مطلب...

حسین بازدید : 1026 05 / 03 / 1395 زمان : 11:6 نظرات (0)

کلید سوالات و پاسخنامه زبان فارسی 3 امتحان نهایی سوم تجربی | 5 خرداد 95

.

پاسخنامه زبان فارسی 3 امتحان نهایی سوم تجربی | 5 خرداد 95

.

کلید سوالات و پاسخنامه زبان فارسی 3 امتحان نهایی سوم ریاضی

.

کلید سوالات زبان فارسی 3 امتحان نهایی سوم تجربی | 5 خرداد 95

.

جواب تشریحی زبان فارسی 3 امتحان نهایی سوم تجربی | 5 خرداد 95

.

 

دانلود فایل پاسخنامه در ادامه مطلب...

حسین بازدید : 1456 04 / 03 / 1395 زمان : 9:57 نظرات (0)

 

کلید سوالات و پاسخنامه ریاضی 3 امتحان نهایی سوم تجربی | 3 خرداد 95

پاسخنامه و کلید سوالات امتحان نهایی ریاضی 3 خرداد 95 با جواب,جواب امتحان نهایی ریاضی 3 سوم تجربی 3 خرداد 95,ریاضی 3,سوالات امتحان نهایی ریاضی 3 دوشنبه 3 خرداد 95 با جواب, پاسخنامه امتحان نهایی ریاضی 3 سوم دوشنبه 3 خرداد 95,سوالات امتحان نهایی ریاضی 3 سوم تجربی 3 خرداد 95 با جواب, امتحان ریاضی 3 نهایی سوم تجربی 3 خرداد 95,امتحان نهایی ریاضی 3 خرداد 95 با پاسخ تشریحی ,پاسخنامه امتحان نهایی خرداد 95, سوالات امتحان نهایی خرداد 95,ریاضی 3,سوالات و پاسخنامه امتحان نهایی خرداد 95,

---

دانلود کلید سوالات و پاسخنامه تشریحی ریاضی سوم تجربی امتحان نهایی دوشنبه 3 خرداد 95

جواب سوالات امتحان نهایی ریاضی 3 دوشنبه 3 خرداد 95

پاسخنامه امتحان نهایی ریاضی 3 | دوشنبه 3 خرداد 95

.

دانلود پاسخنامه و کلید سوالات امتحان نهایی ریاضی 3 سوم دبیرستان

.

 سوالات و پاسخنامه تشریحی امتحان نهایی ریاضی 3 را از لینک زیر دانلود کنید 

.

 کلید سوالات و پاسخنامه ریاضی 3 امتحان نهایی سوم تجربی | 3 خرداد 95

سوالات امتحان نهایی ریاضی 3 سوم دبیرستان خرداد 95 با پاسخ

.

 

برای دریافت فایل ، روی لینک زیر کلیک کنید :

+++ کلید سوالات و پاسخنامه ریاضی 3 امتحان نهایی سوم تجربی | 3 خرداد 95 +++حسین بازدید : 691 03 / 03 / 1395 زمان : 13:57 نظرات (0)

کلید واژه ها :

دانلود کلید امتحان نهایی زبان انگلیسی سوم ریاضی و تجربی - 1393 , کلید سوالات امتحان نهایی 1393 , زبان انگلیسی 1393 , زبان انگلیسی سوم تجربی و ریاضی 3 1393 , کلید انگلیسی 3 , کلید سوالات امتحان نهایی زبان انگلیسی , زبان , زبان انگلیسی 3 , زبان انگلیسی 1393

 

 

لینک دانلود کلید امتحان نهایی زبان انگلیسی سوم ریاضی و تجربی - 1393 

 

 

 

کلید واژه ها :

دانلود کلید امتحان نهایی زبان انگلیسی سوم ریاضی و تجربی - 1393 , کلید سوالات امتحان نهایی 1393 , زبان انگلیسی 1393 , زبان انگلیسی سوم تجربی و ریاضی 3 1393 , کلید انگلیسی 3 , کلید سوالات امتحان نهایی زبان انگلیسی , زبان , زبان انگلیسی 3 , زبان انگلیسی 1393

 

حسین بازدید : 1254 18 / 03 / 1393 زمان : 9:39 نظرات (0)

کلیدواژه ها :

دانلود کلید امتحان نهایی زیست شناسی سوم تجربی 1393 , کلید سوالات زیست  , کلید امتحانات نهایی سوم دبیرستان 1393 , امتحان نهایی 1393 , پاسخ سوالات زیست شناسی سوم تجربی 93 , 1393 , 93

 

دانلود کلید امتحان نهایی زیست شناسی سوم تجربی 1393

 

کلیدواژه ها :

دانلود کلید امتحان نهایی زیست شناسی سوم تجربی 1393 , کلید سوالات زیست  , کلید امتحانات نهایی سوم دبیرستان 1393 , امتحان نهایی 1393 , پاسخ سوالات زیست شناسی سوم تجربی 93 , 1393 , 93

حسین بازدید : 1227 17 / 03 / 1393 زمان : 10:35 نظرات (0)

تعداد صفحات : 2

اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  طرفدار کدام تیم لیگ برتری هستید ؟


  نظر شما راجع به این سایت ؟

  دوست دارین چه نوع مطلبی بذاریم تو سایت ؟

  آپلود عکس و فیلم  آمار سایت
 • کل مطالب : 1123
 • کل نظرات : 779
 • افراد آنلاین : 4
 • تعداد اعضا : 1834
 • آی پی امروز : 85
 • آی پی دیروز : 178
 • بازدید امروز : 266
 • باردید دیروز : 318
 • گوگل امروز : 2
 • گوگل دیروز : 19
 • بازدید هفته : 2,330
 • بازدید ماه : 9,961
 • بازدید سال : 161,557
 • بازدید کلی : 15,373,258
 • برخی از دوستان پرتک
  1- سعید سبا
  2- وحید کردزنگنه
  ---
  ایمان میرسالاری
  ابوالفضل تارم
  مالک اکبرزاده
  امید احمدی
  پوریا ولی
  احسان بیگدلی
  مسعود شیخی
  ایمان کرد زنگنه
  فرزاد رسائی کیا